Panel klienta

Kiedyś prowadzenie samochodu zawsze wiązało się z manualną zmianą biegów, jednak współcześnie coraz więcej aut, zarówno na rynku wtórnym, jak i w salonach, posiada automatyczną skrzynię biegów. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jaką wersję auta wybrać. W takim razie która jest lepsza - skrzynia manualna czy automat?

 

 

Automat czy manual? Czym się charakteryzują?

 

Skrzynia automatyczna jest przede wszystkim doceniana za prostotę i komfort jazdy. Kierowca w tym przypadku nie musi pamiętać o zmianie biegów w razie zmieniających się warunków na drodze. W wielu przypadkach również ruszanie z hamulca ręcznego (pod górę) odbywa się automatycznie. To szczególnie przydatne, jeśli kierowca pokonuje dalsze trasy. Ponadto nowoczesne automaty posiadają bardzo efektywne działanie, dzięki czemu praktycznie nie ma możliwości, żeby manualna zmiana biegów była lepsza dla silnika. Oczywiście tyczy się to najbardziej zaawansowanych konstrukcji.

Jazda automatem jest łatwa. Z tego powodu wiele osób woli korzystać z manualnej skrzyni biegów. Nie da się zaprzeczać, że w pełni samodzielna jazda jest bardziej satysfakcjonująca, a przy tym pojazdy z manualem są zazwyczaj odrobinę tańsze. Niektórzy eksperci zalecają początkującym kierowcom korzystanie ze skrzyni automatycznej, żeby kształcić swoje umiejętności za kierownicą. Argumentem przemawiającym za wyborem manualnej jest także zwykle (ale nie zawsze!) lepsze przyspieszenie od 0 do 100 km/h, jeśli biegi będą przez użytkownika zmieniane płynnie.

 

 

Skrzynia manualna czy automat?

 

Jeżeli nie jesteś szczególnym miłośnikiem jazdy samochodem, to skorzystanie z pojazdu ze skrzynią manualną może być dobrym pomysłem. Kierowanie będzie bardziej płynne, będziesz w stanie lepiej skupić się na drodze, a ponadto zapewnisz pojazdowi efektywną pracę. Jednak z drugiej strony skrzynia manualna może dać szczególną frajdę, jeśli sytuacja dotyczy samochodu sportowego. Dzięki temu można poczuć jeszcze większą kontrolę nad autem.

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem samochodu ze skrzynią manualną czy automatem, to warto wspomnieć, że nie tylko cena auta z automatem jest wyższa, ponieważ w razie usterek z przekładnią może dojść do kosztownych napraw. Oczywiście, nie powinno być żadnych problemów, jeśli kupujesz model nowy, z salonu.

 

 

Lepsza skrzynia manualna czy automat? Wypożyczalnia aut

 

Jeśli zastanawiasz się nad wypożyczeniem samochodu, to najbezpieczniejszym wyborem będzie samochód ze skrzynią biegów działającą tak, jak w Twoim obecnym aucie. Dzięki temu zmiana modelu nie będzie aż tak widoczna. Z drugiej strony możesz np. wybrać skrzynię automatyczną, jeśli przed zakupem chcesz sprawdzić, czy taki samochód będzie dla Ciebie wygodny w kierowaniu.

Jeśli chcesz wynająć samochód, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dysponujemy nowoczesną flotą i sprawdzonymi pojazdami klasy premium. Chodzi zarówno o modele sportowe, jak i luksusowe limuzyny.

Menu