Panel klienta

Rosnąca świadomość negatywnego wpływu działań człowieka na stan środowiska naturalnego sprawia, że na popularności zyskują wszelkiego rodzaju ekologiczne rozwiązania i produkty. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku samochodów. Coraz więcej osób decyduje się na przestrzeganie zasad tak zwanego eco-drivingu, czyli ekonomicznej jazdy samochodem. Jej główną zaletą jest fakt, że pozwoli Ci jednocześnie zadbać o środowisko i stan swojego portfela. Eco-driving to wydajny sposób na ograniczenie ilości paliwa spalanego przez Twoje auto podczas codziennej jazdy.

 

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Sednem tego stylu jazdy jest połączenie płynnej jazdy z unikaniem niepotrzebnych hamowań oraz przyspieszeń. To właśnie dzięki temu uda Ci się zużywać mniej paliwa podczas codziennej eksploatacji pojazdu.  Prawidłowa jazda systemem eco-driving wymaga od Ciebie przestrzegania kilku prostych założeń.  Należy przede wszystkim zminimalizować zużycie paliwa oraz innych materiałów eksploatacyjnych w Twoim aucie. Chodzi mianowicie o klocki i tarcze hamulcowe. Wbrew pozorom jazda ekonomiczna nie oznacza powolnego poruszania się. Należy jedynie utrzymywać stałą prędkość i jak najrzadziej zwalniać, czy też przyspieszać. Będzie to wymagało od Ciebie optymalnego zaplanowania trasy przejazdu. Taki sposób jazdy jednak pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. W dobie rosnących cen benzyny, ekonomiczna jazda samochodem benzynowym jest niemalże niezbędna, jeśli nie chcesz wydawać  każdego miesiąca coraz więcej pieniędzy na paliwo. 

 

Podstawowe zasady eco-drivingu

Należy przede wszystkim dbać o utrzymanie obrotów silnika w odpowiednim zakresie. To zadanie powinien ułatwić Ci obrotomierz – za pomocą zielonego koloru zazwyczaj zaznacza się na nim tak zwany optymalny zakres obrotów, przy którym silnik zużywa najmniej paliwa. Bardziej nowoczesne pojazdy wyposażone są także w komputer pokładowy, który może dostarczyć Ci wszystkich istotnych informacji na temat obrotów silnika i zużycia paliwa. Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym wymaga także unikania tak zwanej „rwanej” jazdy. Zamiast tego powinieneś przemieszczać się płynnie, unikając zarówno gwałtownego przyspieszania, jak i hamowania. Takie manewry w znacznym stopniu przyczyniają się do zwiększonego zużycia paliwa w warunkach miejskich. Płynna jazda w połączeniu z niskimi obrotami to podstawa ekonomicznej jazdy samochodem. Oczywiście, jeżeli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu zużycia paliwa, należy pamiętać o kilku innych, nie mniej ważnych kwestiach. Chodzi mianowicie o korzystanie z systemu GPS. To dzięki nawigacji uda Ci się skutecznie korzystać ze skrótów na trasie oraz omijać korki uliczne. Każdy postój będzie Cię kosztował nie tylko pieniądze, ale także stracony czas. Na pytanie, na czym polega ekonomiczna jazda samochodem, można w dużym skrócie odpowiedzieć, że istotą tego stylu jest oszczędność – nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Zasady eco-drivingu pozwolą Ci przede wszystkim zmniejszyć ilość zużywanego paliwa. Wyrobienie w sobie tego nawyku powoli także skutecznie optymalizować swoją trasę do pokonania tak, aby zajęło Ci to jak najmniej czasu.

 

Czy eco-driving ma sens w przypadku jazdy wynajmowanym samochodem?

Również w takiej sytuacji przyda Ci się nawyk ekonomicznej jazdy samochodem. Zarówno w przypadku wynajmu krótkoterminowego, jak i długoterminowego, po podpisaniu umowy otrzymasz pojazd z pełnym zbiornikiem paliwa. W takim samym stanie należy go zwrócić po upływie okresu trwania umowy wynajmu. Skutecznie ograniczając zużycie paliwa, mniej pieniędzy będzie trzeba wydać podczas napełniania zbiornika w samochodzie przed zwróceniem go do wypożyczalni. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku naliczona zostanie dodatkowa opłata w wysokości określonej w umowie. Na etapie jej zawierania ustala się także limit kilometrów, które będziesz mógł pokonać podczas jazdy wypożyczonym autem. W razie potrzeby oczywiście istnieje możliwość zwiększenia łącznego limitu kilometrów za drobną opłatą. Także tutaj z pomocą przyjdzie Ci eco-driving. Istotnym elementem tego stylu jazdy jest dobieranie optymalnej trasy, aby dotrzeć do celu, pokonując jak najmniej kilometrów. W przypadku wynajmowanego auta będzie to oznaczało niższe koszty. Ekonomiczna jazda samochodem jest także dobrym sposobem na uniknięcie ponadnormatywnego zużycia bieżnika opony. Wszystko to sprawia, że przestrzegając zasad eco-drivingu, skorzystasz zarówno podczas jazdy własnym autem, jak i wypożyczonym pojazdem.

Menu