Panel klienta

Automatyczna skrzynia biegów - oznaczenia PRND.

 

Automatyczna skrzynia biegów najczęściej psuje się na skutek zbyt częstego oraz nieumiejętnego zmieniania przełożeń. Poniżej przedstawiamy poradnik, który wyjaśnia podstawowe zasady korzystania z automatycznej przekładni. Jest on skierowany szczególnie dla osób, które zastanawiają się nad kupnem automatu i chciałyby poznać podstawowe zasady poruszania się takim pojazdem, a także dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy prawidłowo korzystają z automatycznej skrzyni biegów. Najważniejszym elementem jest opis skrzyni automatycznej, czyli oznaczenia PRND. Skrzynie biegów różnią się w zależności od modeli samochodów, jednak wszystkie posiadają takie same oznaczenia. Są to:

  • P - postój samochodu,

  • R - jazda do tyłu,

  • N - położenie naturalne,

  • D - jazda do przodu.

 

Wymienione wyżej oznaczenia to cztery podstawowe tryby. W automatach można znaleźć także oznaczenia S czy W, jednak stosuje się je coraz rzadziej. S to jazda do przodu ze sportowymi ustawieniami skrzyni, natomiast W to tryb jazdy samochodu po śniegu, minimalizujący szansę poślizgu.

Jak korzystać z automatycznej skrzyni biegów?

 

Automatyczna skrzynia biegów różni się od swojej manualnej odpowiedniczki. Wyposażona jest ona w tryby PRND, z których należy umiejętnie korzystać. Zanim przejdziemy do omówienia trybów jazdy, przybliżymy bardzo ważną zasadę. Położenie dźwigni zmieniamy tylko przy całkowitym zatrzymaniu samochodu i przy wciśniętym hamulcu. Większość przekładni posiada blokady, które uniemożliwiają zmianę trybów w trakcie jazdy. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że przez przypadek przełączymy tryb na inny. Jak wygląda jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

 

Trybu P używa się podczas postoju samochodu bez możliwości stoczenia się. Nie jest to jednak tryb, który wybiera się podczas każdego zatrzymania samochodu, np. na światłach. Położenie to należy ustawić, gdy mamy zamiar wyłączyć silnik i zakończyć jazdę. Tryb P stosujemy więc, gdy planujemy zatrzymać samochód na dłużej niż minutę. Aby go włączyć, samochód musi stać pewnie na podłożu, a hamulec musi być wciśnięty do końca. W samochodzie z automatem silnik wyłączamy tylko na trybie P lub, opcjonalnie, także na N.

 

Do czego służy opis skrzyni automatycznej "D"? Jest to tryb, który umożliwia jazdę do przodu. W celu włączenia trybu D, należy szybkim ruchem przejść z położenia P na D. Szybki ruch wynika z faktu ułożenia oznaczeń na skrzyni. Ich kolejność to zazwyczaj: P, R, N, D. Płynna zmiana biegu sprawi, że tryby R i N nie włączą się, a elektronika przejdzie od razu do uruchomienia trybu D. Chcąc pojechać do tyłu samochodem z automatem, należy przesunąć drążek z punktu D do R, oczywiście na dociśniętym do końca hamulcu. Następnie delikatnie puszczamy hamulec, a samochód porusza się w wyznaczonym przez nas kierunku.

 

N, czyli ostatni tryb skrzyni automatycznej, używa się w sytuacjach awaryjnych, gdy zamierzamy przemieścić samochód bez użycia silnika. Są to więc takie sytuacje jak pchanie i holowanie samochodu. Podczas normalnej jazdy nie korzysta się z tego trybu. Często popełnianym błędem jest włączanie go w trakcie zatrzymania na światłach czy przed przejściem dla pieszych.

Jak wygląda hamowanie samochodem w automacie?

 

Wiele osób myśli, że samochód z automatem nie posiada sprzęgła. Wręcz przeciwnie, sprzęgło w automacie jest i być musi. Najczęściej są to sprzęgła hydrokinetyczne, co wiąże się z brakiem pedału sprzęgła. Jak więc hamować automatem? Wystarczy włączyć pedał hamulca na włączonym trybie D lub R. Jeśli nie naciśniemy pedału hamulca, samochód w trybie D lub R zacznie się toczyć. Jest to duże udogodnienie, które odciąża kierowcę stojącego w korku. Zamiast operowania sprzęgłem, hamulcem i gazem, w samochodach ze skrzynią w automacie wystarczy operować hamulcem. Jeśli auta przed nami jadą wolno, lekko puszczamy hamulec, a przy zatrzymaniu dociskamy go do końca.

 

Jazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest prostsza niż się wydaje. Dla osób, które nie są pewne tego, czy będą w stanie przyzwyczaić się do jazdy automatem, ciekawą propozycją jest skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. W spectrumcars.pl możesz wypożyczyć samochód z automatyczną skrzynią biegów przy pełnym ubezpieczeniu bez wkładu własnego. Usługę możesz zarezerwować online, wybierając miejsce odbioru i zwrotu.

 

Menu