Panel klienta

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, na pewno zastanawiałeś się, czy warto posiadać własny samochód. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele kosztów, jak i obowiązków. Czasem prostszym rozwiązaniem jest wynajem samochodu. W tym wypadku rodzi się wiele pytań. Jak zaksięgować fakturę za wynajem samochodu? Jaki vat obowiązuje na wynajem samochodu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Czym jest umowa najmu

 

Jednym z częściej wybieranych rodzajów najmu w działalności gospodarczej jest wynajem na podstawie umowy najmu. Według kodeksu cywilnego należy rozumieć ją jako oddanie rzeczy do używania najemcy przez wynajmującego na czas określony lub nieokreślony w umowie.  Najemca jest zobowiązany płacić umówiony czynsz.

 

Jakie są wydatki związane z wynajmowanym samochodem

 

Jeżeli zdecydujesz się na wynajem samochodu, musisz liczyć się z tym, że będziesz ponosił różnego rodzaju wydatki. Część z nich jest bezpośrednio powiązana z najmem, a inna część z kosztami eksploatacji pojazdu. Głównym kosztem, który będziesz ponosił, jest czynsz za wynajmowany samochód. Poza tym musisz pamiętać, że do tego należy doliczyć również zakup paliwa, opłaty za przejazd niektórymi drogami, jak i koszty napraw.

 

Co wyróżnia naszą firmę

 

Nasza firma świadczy usługi najmu w wielu różnych miastach Polski. Dzięki temu nie musisz się martwić, o to, że samochód, który chcesz wynająć, znajduje się daleko od twojego miejsca zamieszkania. Najważniejszą kwestią jest jednak możliwość najmu bez wpłacania kaucji. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie będziemy szukać dziury w całym, w momencie gdy będziesz chciał zwrócić samochód. 

 

Faktura za wynajem samochodu

 

Od 2019 roku w Polsce nie obowiązuje prowadzenie kilometrówki, a wszystkie wydatki eksploatacyjne są rozliczane na dwa sposoby - w zależności od tego, jak wykorzystywany jest samochód w firmie. 

Jeżeli wykorzystujesz wynajmowany samochód tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej, możesz odliczyć 100% podatku VAT oraz 100% kosztów od wydatków eksploatacyjnych. W przypadku, gdy wykorzystujesz samochód również do celów prywatnych, masz możliwość odliczenia tylko 50% podatku VAT, a wydatki eksploatacyjne zostaną ujęte tylko w 75% ich wartości. 

Co ważne, nasza firma wystawia faktury, dzięki czemu będziesz mógł rozliczać wszystkie koszty, które poniesiesz w trakcie jego użytkowania. Wynajmując samochód możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, różne opłaty z tytułu najmu samochodu w kwocie do 150000 zł. Wartość samochodu jest ustalana na podstawie sporządzonej umowy najmu. 

Reasumując, jako przedsiębiorca, który będzie chciał wynająć samochód osobowy, możesz rozliczyć koszty za jego najem do limitu 150000 zł, bez względu na to w jaki sposób użytkujesz pojazd. Możesz również zrobić odliczenie podatku VAT w wysokości 50% lub 100% podatku w zależności od tego, do jakich celów będziesz używał samochód.

 

Wynajem samochodu z kierowcą - jaki vat?

 

Jeżeli chcesz jednak wynająć samochód z kierowcą musisz liczyć się z tym, w jakim celu będzie używany pojazd. Jeżeli obie strony ustalą, że samochód z kierowcą będzie określony jako usługa transportowa, możesz odliczyć cały podatek VAT. Jeżeli jednak obie strony ustaliły, że będzie to usługa wynajmu wraz z dodatkową usługą kierowcy, możesz odliczyć tylko i wyłącznie 50% podatku naliczonego. Jak widać, wynika z tego to, że kwalifikacja najmu auta z kierowcą może mieć różne formy na gruncie podatku VAT. Warto w takim momencie wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, dzięki czemu będziesz mógł wybrać odpowiedni typ usługi, z której będziesz korzystał.

 

Dlaczego Spectrumcars?

 

Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w wynajmie długo oraz krótkoterminowym. Będziesz mógł wybrać pojazd z wielu dostępnych w naszej flocie. Możliwość dostarczenia go do wielu Polskich miast jest naszym głównym atutem. Co ważne, faktura VAT, którą wystawiamy, da Ci możliwość odpowiedniego rozliczenia się z podatku VAT. Jeżeli chcesz się przekonać - zapraszamy.

 

Menu