Panel klienta

Kupno pierwszego samochodu jest na pewno bardzo ekscytującym wydarzeniem dla początkującego kierowcy. Warto mieć jednak świadomość, że wybór nie jest wbrew pozorom taki prosty, ponieważ wiele aspektów wpływa na to, czy ostatecznie autem będzie się jeździło wygodnie i co ważniejsze – bezpiecznie. Jaki samochód dla początkującego kierowcy dobrze się sprawdzi?

 

 

Jaki samochód dla młodego kierowcy?

 

Zdanie egzaminu na prawo jazdy jest początkiem przygody z motoryzacją. Na rynku można znaleźć wiele pojazdów, które różnią się od siebie rodzajem nadwozia, mocą, wyposażeniem i innymi cechami. W tym wpisie postaramy się zebrać właściwości, na jakie powinien zwracać uwagę początkujący kierowca.

 

Po pierwsze, warto wybrać odpowiedni rodzaj nadwozia. W tym przypadku należy się zastanowić nad planowanym zastosowaniem auta. Większość młodych kierowców wybiera hatchbacki, które są kompaktowe, co ułatwia znacznie parkowanie. Zazwyczaj charakteryzują się także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Z drugiej strony ostatnio szczególną popularnością cieszą się SUV-y, które co prawda mogą stanowić większe wyzwanie w przypadku parkowania, ale są komfortowe w prowadzeniu i poradzą sobie w trudnych warunkach, nieraz także offroadowych.

 

Bardzo istotnym wyborem jest rodzaj skrzyni biegów. Automat będzie bardzo prosty w obsłudze, zapewni komfortową i niemęczącą jazdę, jednak nie polecamy go początkującym kierowcom. Dlaczego? Jazda pojazdem z automatyczną skrzynią biegów może być zbyt prosta. Każdy kursant zdaje egzamin w aucie ze skrzynią manualną, zaledwie po kilkudziesięciu godzinach praktyk. Wybierając automat jako pierwsze auto, można bardzo szybko wyjść z wprawy i zapomnieć, jak poprawnie samodzielnie zmieniać biegi czy np. ruszać z ręcznego. Może to być szczególnie problematyczne, jeśli młody kierowca zostanie poproszony o skorzystanie z innego pojazdu, np. samochodu firmowego, lub będzie mieć tylko takie auto zastępcze do wyboru.

 

Moc silnika powinna być dopasowana do potrzeb użytkownika. Jeśli samochód będzie używany w mieście, to nawet hatchback z litrowym silnikiem będzie dobrym rozwiązaniem. Inaczej sprawa wygląda, jeśli samochód jest potrzebny na dłuższe trasy lub jazdę w niesprzyjających warunkach. W tym przypadku zalecamy wybór jednostki z większą mocą.

 

Ważne są także dodatkowe systemy. Obecnie coraz częściej czujniki parkowania są standardem – warto je posiadać. Dzięki nim parkowanie będzie szybsze i bezpieczniejsze, co jest szczególnie ważne dla młodego kierowcy. Ponadto można przemyśleć takie opcje jak kontrola trakcji. Samochód musi obowiązkowo posiadać poduszki powietrzne i ABS.

 

 

Jakie auto dla początkującego kierowcy?

 

Powyższe wskazówki to podstawa, jednak najważniejsze jest, żeby przed zakupem przejechać się pojazdem i ocenić, czy jest on wygodny w prowadzeniu. Trzeba również pamiętać o dokładnych oględzinach, jeśli ma to być auto z rynku wtórnego.

Menu