Panel klienta

Czy ubezpieczenie chroni wypożyczającego przed kradzieżą samochodu wypożyczonego z wypożyczalni?

Wiele ubezpieczalni nie pokrywa kosztów kradzieży wynajętego samochodu. Wypożyczalnia samochodów ma prawo do tego, aby obciążyć Cię opłatą. Pamiętaj o tym, że wszystkie warunki najmu samochodu są określone w umowie. Znajduje się tam również zapis dotyczący tego, czy zapłacisz za kradzież wynajętego samochodu.

 Ile zapłacisz za uszkodzenie i kradzież auta z wypożyczalni?

To, jaką kwotą kary umownej będziesz obciążony zależy od tego, w jakiej wypożyczalni wypożyczasz samochód i jakie warunki najmu znajdują się w umowie. Nie będziesz musiał zapłacić całej wartości samochodu, a jedynie część. W naszej wypożyczalni dbamy o Twoją kieszeń, i nawet jeśli uszkodzisz samochód zapłacisz maksymalnie do 5 tysięcy złotych. W umowie, którą dla Ciebie przygotowaliśmy nie znajdziesz haczyków ani kruczków prawnych. Umowa jest prosta i czytelna.

 Czy możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na najmowany samochód?

Jeśli chcesz się bardziej zabezpieczyć przed uszkodzeniem auta oraz jego kradzieżą z wypożyczalni, możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Warto rozważyć również ubezpieczenie na wypadek, gdyby podczas kradzieży w aucie znajdowały się jakiekolwiek Twoje rzeczy osobiste.

Jakie kroki powinieneś podjąć w przypadku kradzieży samochodu z wypożyczalni?

Zanim wypożyczysz samochód, uważnie przeczytaj umowę najmu. Dzięki temu będziesz świadomy tego, jaką odpowiedzialnością finansową możesz zostać obciążony. Kiedy dojdzie do kradzieży, postaraj się zachować spokój i poinformuj policję o zdarzeniu. Już na samym początku przekaż policji, że nie jesteś właścicielem samochodu, tylko wynająłeś go na określony czas. Podaj policjantom również informację na temat tego, czy pozostawiłeś pojazd otwarty z kluczykami w stacyjce, ponieważ może to mieć znaczenie. Następnie skontaktuj się z wypożyczalnią aut i poinformuj o zdarzeniu.

Kradzież czy przywłaszczenie?

Jeśli wypożyczysz samochód, ale nie zwrócisz go, w określonym terminie, wtedy nie będzie to zakwalifikowane jako kradzież, tylko przywłaszczenie. Zgodnie z kodeksem karnym przywłaszczenie wiąże się z wcześniejszym posiadaniem rzeczy albo prawa majątkowego przez sprawcę. Porównując kradzież z przywłaszczeniem, kradzież polega na zabraniu osobie uprawnionej określonej rzeczy. Najczęściej samochody są przywłaszczane w momencie, gdy sprawca posługuje się fałszywymi danymi zawartymi w dowodzie osobistym, podrobionym podpisem albo poprzez podstawienie innej osoby.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży?

Nikt nie chce celowo zostać ofiarą złodzieja, ale jest to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Jak uniknąć kradzieży wypożyczonego samochodu? Przede wszystkim nie należy zostawiać auta otwartego lub z kluczykami wewnątrz pojazdu. Jeśli opuszczamy samochód, zawsze powinniśmy go zamknąć, nawet jeśli wysiadamy tylko na chwilę na stacji benzynowej lub przy sklepie. Nie powinno się również parkować w miejscach, które są położone daleko od budynków mieszkalnych, ponieważ auto stojące na pustkowiu może zainteresować potencjalnych złodziei.

Czy wypożyczalnie profesjonalnie zabezpieczają samochody przed kradzieżą?

Firmy wypożyczające samochody montują w autach technologię GPS/GSM. Używają również systemu radiowego. Dzięki temu nawet, jeśli złodzieje zastosują „zagłuszarkę”, systemy te dalej będą działać. To sprawia, że zwiększa się możliwość zlokalizowania i odnalezienia samochodu.

 

Menu