Panel klienta

Aston Martin – historia przechodząca w legendy.

 

Nikomu nie trzeba przedstawiać tej klasycznej, angielskiej marki samochodów. Podwaliny pod tę markę zostały założone w 1913, w Anglii. Założyli ją dwaj panowie, Lionel Martin oraz Robert Bamford. Rozpoczęli oni produkcję samochodów sportowych, które ścigały się na torze biegnącym pod wzgórze Aston w hrabstwie Buckingham. Z połączenia nazwiska pierwszego dżentelmena oraz nazwy toru wyścigowego powstała nazwa Aston Martin. Pierwszy samochód noszący tę nazwę powstał w 1914, było to nadwozie samochodu Isotta – Fraschini z czterocylindrowym silnikiem Coventry Simplex.

 

Pierwsze logo marki w żadnej mierze nie przypominało tego, które znamy dziś. Pierwszym logo były czarne litery „A” i „M” wkomponowane w okrąg. Dopiero w 1921 r. powstało logo, które zapoczątkowało całą gamę skrzydlatych znaków na masce samochodów. Skrzydła, które zostały na długo symbolem tych samochodów, oznaczają wolność oraz prędkość.

Porsche – legendarne początki jednego z najpopularniejszych samochodów.

 

Zalążek dzisiejszego giganta ze Stuttgartu powstał w 1931 roku. Na początku była to firma inżynieryjna pod przewodnictwem jej założyciela – Ferdynanda Porsche. Oferowali swoje usługi innym niemieckim producentom samochodów i nie tylko. Przeróżne rozwiązania techniczne w niemieckich samochodach z początku XX w. zawdzięczano właśnie firmie Porsche. Pierwszym samochodem, jaki zaprojektowali, był legendarny Garbus, lecz nawet wtedy nie nosił on ich specyficznego logo. Pierwszym, który je nosił, był model 356 w 1954.

 

Charakterystyczne oznaczenia marek samochodów Porsche, którym są przyozdobione samochody tej firmy, ma dość zagmatwane pochodzenie. Jedna wersja historii powstania głosi, iż zostało one zaprojektowane na serwetce w restauracji w Nowym Jorku. Inna znów mówi o tym, że na zlecenie Ferdynanda Porsche, zaprojektował je designer firmy Volkswagen. Nie zmienia to faktu, że emblemat firmy stanowi połączenie herbu kraju związkowego (Badenia – Wirtembergia) oraz herbu miasta Stuttgart, w którym znajduje się siedziba firmy Porsche

Maserati – włoski szyk z trójzębem na masce.

 

Firma Maserati została założona w Bolonii, 1 grudnia 1914 r. Stworzyło ją pięcioro braci – Alfieri, Bindo, Carlo, Ettore oraz Ernesto. Wszyscy oni byli związani z motoryzacją, zatrudnieni byli wcześniej w różnych firmach. W 1926 roku odnotowali pierwszy znaczący sukces – ich samochód wygrał wyścigi Targa Florio, odbywające się w sycylijskich górach.

 

Na symbol ich firmy pięciu braci naprowadziła fontanna Neptuna w ich rodzinnym mieście. Na Piazza Maggiore znajduje się bowiem fontanna, która jest poświęcona bogu mórz – Neptunowi. Symbolem władzy Neptuna jest trójząb i stąd właśnie bracia Maserati wzięli symbol, który stał się symbolem tej marki.

BMW – Samochody, motocykle, samoloty. Symbol niemieckiej inżynierii.

 

Bayerische Motoren Werke, czyli Bawarskie Zakłady Motorowe, to firma, której przedstawiać nie trzeba nikomu. Powstała 7 marca 1916 roku i do dziś zadziwia precyzją wykonania swych produktów. Na samym początku swego istnienia zwała się jednak Bayerische Flugzeugwerke -Bawarskie Zakłady Lotnicze. Zajmowała się głównie produkcją silników lotniczych, pierwsze pojazdy drogowe tej marki po zmianie nazwy w 1922 roku to były motocykle. Później do oferty trafiły również samochody.

 

Logo tej marki budzi, całkiem słusznie, skojarzenia z lotniczymi korzeniami firmy, albowiem przypomina wirujące śmigło. Oficjalna wersja mówi jednak o tym, że są to barwy kraju związkowego, w jakim mieści się siedziba firmy, Bawarii. Biało – niebieski układ barw w rzeczy samej przypominać może śmigło.

Ford – Pierwsze samochody produkowane taśmowo.

 

Firma Ford była pionierem, jeżeli chodzi o taśmową produkcję samochodów. Wcześniej pojazdy wytwarzano metodami rzemieślniczymi, pracownicy krążyli wokół nieruchomego pojazdu, montując go, aż był on gotowy. Henry Ford wraz ze swym modelem T zrewolucjonizował przedsięwzięcie produkcji samochodów, robiąc dokładnie odwrotnie niż do tamtej pory. W pierwszej fabryce Forda to gotowy pojazd poruszał się na taśmie, a robotnicy wykonywali kolejne czynności na poszczególnych stanowiskach.

 

Logo firmy Ford zmieniało się na przestrzeni lat, lecz jeden element pozostał niezmienny. Od samego początku w symbolu firmy umieszczone jest nazwisko założyciela. Pierwsze owalne logo zostało zaprezentowane w 1912 r. Konkurencyjną koncepcją było logo ze skrzydlatym trójkątem, jednak tę koncepcję odrzucono. Charakterystyczny niebieski kolor dołożono w roku 1927 i od tamtego czasu w zasadzie logo poddawane jest tylko kosmetycznym zmianom.

Mercedes – pionierzy automobilizmu.

 

Ta firma to pionierzy. Pierwszy samochód w historii powstał właśnie w niej. Jej twórca, Karl Friedrich Benz stworzył pierwszy samochód w roku 1885. Choć diametralnie różnił się od dzisiejszych pojazdów, choćby tym, że miał trzy koła, nie miał opon, a zamiast kierownicy był przyrząd inspirowany sterem w łódce – to był właśnie początek. Na przestrzeni lat samochody się zmieniały, tak jak zmieniała się również firma Mercedes – Benz. Działalność pod tą marką została rozpoczęta w 1926 roku, założyli ją wyżej wymieniony Karl Benz oraz Gottlieb Daimler, projektant pierwszego motocykla. Sama część „Mercedes” pochodzi od imienia córki jednego z kooperantów tej firmy – Emila Jellinka.

 

Historia trójramiennej gwiazdy, z którą skojarzyć można firmę Mercedes – Benz wiąże się z legendą. Głosi ona, że Gottlieb Daimler narysował gwiazdę nad zdjęciem swego domu i rzekł małżonce, że ta gwiazda wzejdzie nad zakładami Daimlera, przynosząc szczęście i pomyślność. Trzy ramiona gwiazdy symbolizują trzy kierunki, w jakich miała się rozwijać owa firma i oznaczają samochody, samoloty oraz łodzie.

Menu