Panel klienta

Czy warto wynająć samochód na wyjazd zagraniczny?

 

Wynajem samochodu na wyjazd za granicę to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Jest to szczególnie przydatne, gdy posiadane auto jest małe i nie będzie w stanie pomieścić wszystkich bagaży, które chcesz zabrać.

 

Najczęściej do podróży zagranicznej potrzebny jest większy lub wszechstronniejszy pojazd, który dodatkowo jest wyposażony w odpowiednie dodatki, takie jak GPS oraz foteliki dla dzieci.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wynająć samochód?

 

Żeby wynająć samochód z wypożyczalni, wystarczy mieć prawo jazdy i ukończone 21 lat. W niektórych przypadkach takie firmy określają swoje własne dodatkowe wymagania.

 

Wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem musi zostać również zgłoszony do pracownika, ponieważ nie wszystkie wypożyczalnie wyrażają na to zgodę. Przekroczenie granicy bez poinformowania firmy zajmującej się wynajmem może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami, zarówno dla nowych, jak i stałych klientów, dlatego nie warto ryzykować.

Dlaczego warto wynająć samochód na wyjazd za granicę?

 

Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę jest najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy nie chcesz korzystać z własnego pojazdu. Wypożyczalnie posiadają nowe modele z dużym bagażnikiem, odpowiednim wyposażeniem oraz w bardzo dobrym stanie technicznym. Masz wtedy pewność, że podróż odbędzie się w komfortowych warunkach i bez żadnych problemów.

 

Wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny sprawdza się wtedy, gdy:

  • nie chcesz użytkować własnego prywatnego samochodu na wakacjach zagranicznych, ze względu na duże zużycie elementów czy przebyte kilometry,

  • Twój prywatny pojazd jest bardzo mały i nie będzie w stanie pomieścić bagażu całej rodziny,

  • wyjeżdżasz na wakacje do sąsiedniego państwa i nie opłaca Ci się lecieć samolotem, ponieważ wiąże się to z wyższymi kosztami i dłuższym czasem podróży,

  • nie chcesz korzystać z zagranicznych wypożyczalni samochodów ze względu na wysokie ceny.

Czy autem z wypożyczalni można wyjechać za granicę?

 

Wystarczy wykonać tylko jeden telefon do wypożyczalni, aby dowiedzieć się, czy odbycie zagranicznej podróży wynajętym pojazdem jest możliwe. Pracownik poinformuję Cię o tym, jakie wiążą się z tym koszty oraz obowiązki i ograniczenia.

 

Większość wypożyczalni umożliwia wyjazd zagraniczny wynajętym autem, ale trzeba dokonać dodatkowej opłaty, która będzie dotyczyła zwiększenie limitu przejechanych kilometrów.

Wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem poza strefę UE

 

Wyjazd do kraju Unii Europejskiej w większości przypadków jest bezproblemowy, ponieważ obowiązuje tam polska polisa OC. Problem może pojawić się, gdy chcesz pojechać do państw nienależących do wspólnoty.

 

Są to najczęściej takie kraje jak Ukraina, Rosja, Mołdawia Czy Białoruś, gdzie nie obowiązuje ubezpieczenie AC, które chroni samochód np. przed kradzieżą. W takim przypadku trzeba wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową i dopiero wtedy można spokojnie wyjechać na zagraniczny wyjazd.

 

Wyjeżdżając za granicę wynajętym samochodem, należy posiadać:

  • umowę najmu,

  • dowód rejestracyjny pojazdu,

  • oraz dowód ubezpieczenia OC.

Co warto sprawdzić przed wyjazdem za granicę wynajętym autem?

 

Nowoczesne wypożyczalnie samochodów oferują klientom różnego rodzaju możliwości, z których warto korzystać. Udostępniają również do wynajęcia pojazdy małe lub duże, aby dopasować auto do swoich potrzeb.

 

Każdy, kto wyjeżdża za granicę wynajętym samochodem, powinien bezwzględnie przestrzegać regulaminu oraz przystosować się do dodatkowych wymagań. Podczas skorzystania z takich usług należy zwrócić uwagę na warunki najmu oraz podpisywana umowę. Obejrzeć pojazd i zgłosić ewentualne usterki, które występują na zewnątrz lub wewnątrz pojazdu.

 

Dowiedz się również, czy trzeba zwrócić auto w wyznaczonych godzinach i czy można je oddać do innego oddziału, czy musi to być w tej samej siedzibie firmy. Na koniec upewnij się, jak wyglądają procedury związane z paliwem, ponieważ w niektórych wypożyczalniach trzeba zatankować bak z powrotem do pełna.

Menu