Panel klienta

Głównym zastosowaniem samochodu jest podróżowanie od jednego miejsca do drugiego lub jeszcze dalej - wszystko zależy od tego, gdzie chce wybrać się kierowca oraz gdzie prowadzi droga. Auta osobowe stanowią obecnie najliczniejsza grupę tego typu pojazdów, a ich obecność jest ogromnym ułatwieniem dla wielu osób, które każdego dnia pokonują drogę z domu do wielu miejsc.

 

Wśród kierowców można spotkać zarówno młodych dorosłych, ludzi w sile wieku stanowiących zdecydowaną większość, jak i osoby starsze, które “za kółkiem” zasiadają już od wielu lat. W tym artykule skupimy się właśnie na tych ostatnich i przedstawimy kilka propozycji samochodów, które doskonale sprawdzą się dla tej grupy.

 

Na jakie cechy pojazdu należy uważać podczas wybierania auta dla osoby starszej?

 

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych propozycji, warto poświęcić chwilę i zapoznać się z cechami, które powinien mieć dobry samochód dla osoby starszej.

Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na to, że wraz z wiekiem upodobania w kwestiach motoryzacji ulegają zmianie. Starsi ludzie częściej skupiają się na kwestiach praktycznych i użyteczności zastosowanych rozwiązań. Na pierwsze miejsce wędruje więc komfort użytkowania. Wygodny samochód dla osoby starszej to taki, do którego można bez problemu wsiąść i z niego wysiąść - posiada odpowiednio dużo przestrzeni dla kierowcy i pasażerów. Duże znaczenie ma także pojemność bagażnika.

 

Drugą kwestią jest prostota obsługi. W przypadku osób najczęściej im prościej, tym lepiej. Na desce rozdzielczej nie powinno być zatem żadnych udziwnień, przyciski muszą być odpowiednio oznaczone, a jeśli chodzi o wyposażenie, to seniorzy często wybierają go jak najmniej. Dzięki temu oszczędzają nie tylko przy zakupie, ale także na ewentualnym późniejszym serwisie takich elementów. Pozostając przez chwilę przy serwisowaniu, wiele osób starszych stawia na rozwiązania, które są niezawodne oraz trwałe. A jeśli jakiś element ulegnie zużyciu lub uszkodzeniu, to nie ma problemów z dostępnością części zamiennych ani znalezieniem specjalisty, który poradzi sobie z taką usterką i jej naprawą. Ostatnim elementem układanki jest to, co oszczędni kierowcy lubią najbardziej, czyli ekonomia. Dobry samochód dla osoby starszej powinien charakteryzować się niskim zużyciem paliwa niezależnie od tego, czy porusza się on nim po mieście czy wyjeżdża w dłuższe trasy.

 

Jaki samochód dla starszej osoby będzie najlepszy?

 

Kiedy znamy już wszystkie cechy dobrych aut dla seniorów, możemy przyjrzeć się opcjom, które aktualnie są dostępne na rynku. Skupimy się na modelach używanych, ponieważ są to konstrukcje, które statystycznie najczęściej wybierają osoby starsze.

 

Pierwszą z naszych propozycji jest Fiat Panda II. Został wprowadzony na rynek w 2003 roku i produkowany był aż przez 11 lat niewielki samochód osobowy. Zyskał ogromną rozpoznawalność ze względu na swoją charakterystyczną i przyjemną dla oka linie nadwozia, a także podłużne, pionowe tylne lampy, które przypominają te montowane w innym modelu Fiata - Punto. W naszym kraju bardzo szybko zdobył serca kierowców za sprawą bardzo pozytywnych opinii recenzentów, niezawodności, odporności na korozję i bardzo dużej wygodzie. Warto dodać, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy motoryzacyjnych na świecie - James May posiada Pandę drugiej generacji z silnikiem 1.2 w swojej kolekcji i używa jej, by pokonywać zakorkowane angielskie ulice.

 

Dla seniora polecany jest model Fiat Panda II z silnikiem benzynowym 1.2 8V, który generuje 60 KM, rozpędza się do setki w 14 s, a jego prędkość maksymalna wynosi 154 km/h. Średnie zużycie paliwa w tym konkretnym wariancie wynosi około 5,5 l na 100 km, a więc jest to bardzo ekonomiczne auto.

 

Drugą propozycją będzie coś nieco nowszego - model ix20 od południowokoreańskiego koncernu Hyundai Motor Group. Model ten produkowany między 2009 a 2019 rokiem reklamowany był jako niewielkie auto miejskie i zyskało ogromną popularność na całym świecie. Mimo niewielkich wymiarów w jego wnętrzu jest mnóstwo miejsca, a każdy element został zaprojektowany tak, aby zapewnić kierowcy maksimum wygody. Charakterystyczne dla tego modelu jest to, że żadna z proponowanych wersji silnikowych nie sprawia żadnych problemów i wszystkie osiągają bardzo przyzwoite przebiegi. Dla seniora najlepiej sprawdzi się wariant z silnikiem o pojemności 1,6 l, który wyposażony został w dobry wtrysk wielopunktowy i generuje całe 125 KM. Do 100 km/h rozpędza się w niecałe 11 s, a jego prędkość maksymalna to 184 km/h. Ten model jest też bardzo ekonomiczny - na każde 100 km zużywa średnio zaledwie 6,4 l paliwa.

 

Menu