Panel klienta

Coraz częstszą i chętniej wybieraną formą pozyskiwania transportu na określony czas jest wynajmowanie samochodów od profesjonalnych wypożyczalni, takich jak nasza. Wypożyczając z pewnością zastanawiasz się, jak wygląda ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni - kto odpowiada za ewentualny wypadek czy kolizję i na jakich warunkach się to odbywa? Czy umowa wypożyczenia samochodu obejmuje zwykle właśnie to ubezpieczenie? To tylko niektóre pytania, odpowiedź, na które znajdziesz w tym artykule.

 

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu a umowa wypożyczenia samochodu

 

Już po upewnieniu się co do tego, czy możesz wypożyczyć samochód (nie każdy może to zrobić) i po wybraniu "swojego własnego auta" będziesz musiał podpisać umowę regulującą warunki wypożyczenia. W jej ramach znaleźć się powinny również warunki ubezpieczenia oraz punkty związane z tym, kto ponosi odpowiedzialność za wybrane przewinienia z udziałem wynajmowanego auta.

 

Już na samym początku trzeba sobie wyjaśnić jedno - nie zawsze to Ty jesteś odpowiedzialny za nieprawidłowości przy korzystaniu z auta. Jeśli wynikają one z jego złego stanu technicznego pojazdu, to wypożyczalnia pokrywa koszt ich naprawy. Co więcej, Ty możesz ubiegać się o zwrot lub obniżenie kosztów właśnie za stracony na te naprawy czas.

 

Za co odpowiadasz wypożyczając samochód?

 

Jak mówi umowa wypożyczenia samochodu, wynajmując auto, zobowiązujesz się do zwrócenia go dokładnie w takim stanie, w jakim je wynajmowałeś (wliczając w to stopień zatankowania oraz czystość karoserii). To Ty płacisz za wszelkie mandaty, które mogłyby zostać wymierzone w Twoją stronę przy eksploatacji tegoż samochodu, przede wszystkim ze względu na przekroczenie prędkości podczas jazdy nim.

 

Uszkodzenie wnętrza pojazdu jest kwestią, za którą Ty ponosisz pełną odpowiedzialność. Wypożyczalnię zazwyczaj nie interesuje to, kto dokładnie jechał z Tobą i kto faktycznie dopuścił się na nim wandalizmu. Zawsze to Ty, jako wynajmujący, będziesz musiał za to zapłacić. Niezależnie od tego, czy będzie to związane z rozerwaniem skóry na fotelu, czy przypaleniem tapicerki papierosem. Ty jesteś również odpowiedzialny za skradzione koła, połamane lusterka czy wycieraczki - nawet jeśli działania prowadzące do nich nastąpiły w nocy, bez Twojej wiedzy.

 

Zazwyczaj, ale nie zawsze, jesteś chroniony w przypadku kradzieży całego auta. Choć bowiem większość wypożyczalni obejmuje swoje auta zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC, nie jest to stawiany przed nimi wymóg - warto więc, żebyś zawczasu zapoznał się z umową, która musi o tym wspominać. Możesz domagać się zwrotu kosztów wynajmu (a zatem nie tylko nie być pociąganym do odpowiedzialności za kradzież), jeśli proceder wydarzył się nie z Twojej winy przy jednoczesnym spełnianiu przez Ciebie każdego z wymogów umowy. Inaczej sytuacja się ma, jeśli do kradzieży doszło w wyniku nieprzestrzegania jednego z tychże warunków. Wtedy to Ty możesz być zobligowany do zapłaty wszelkich kosztów, które kradzież wygeneruje (a zatem najczęściej ceny auta). Dzieje się  tak na przykład wtedy, gdy dojdzie do niej w czasie gdy auto jest zaparkowane na parkingu niestrzeżonym, a wypożyczalnia w umowie wspomniała, że samochód można parkować wyłącznie na tym strzeżonym całodobowo.

 

Wypadek - czy ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni go obejmuje?

 

Ubezpieczenie wynajmowanego samochodu bierze pod uwagę również wypadki, jednak to, czy Ty będziesz pokrywał powstałe w ich wyniku koszty naprawy, czy też zrobi to wypożyczalnia, zależy od kilku czynników. Wypożyczalnia bierze na siebie odpowiedzialność tylko wtedy, gdy:

  • Wypadek nie został spowodowany przez wynajmującego.

  • Na miejsce wypadku zostanie wezwana policja, która spisze protokół ze zdarzenia drogowego.

  • Wypożyczalnia zostanie poinformowana o zajściu bezpośrednio po jego wystąpieniu.

  • Można ustalić sprawcę wypadku.

 

Jeżeli którykolwiek z tych warunków w Twoim przypadku nie został spełniony (co zdarza się bardzo rzadko), będziesz musiał zapłacić. Ciężko jest jednak podać dokładną kwotę, gdyż ta zależy od indywidualnego przypadku i stopnia uszkodzenia wynajmowanego pojazdu. 

Menu