Panel klienta

Wiele osób, szczególnie przedsiębiorców zainteresowanych jest wynajmem lub leasingiem do celów firmowych, zadaje sobie pytanie: Co jest korzystniejsze - wynajem długoterminowy czy leasing? W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, uwzględniając potrzeby oraz sytuację finansową potencjalnego klienta.

 

Wynajem długoterminowy czy leasing – cechy wspólne

 

Wynajem długoterminowy i leasing mają pewne cechy wspólne. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku mamy, bowiem do czynienia z rezygnacją z zakupu pojazdu za gotówkę. Co więcej, oba te rozwiązania nie wymagają posiadania zdolności kredytowej, a korzystanie z pojazdu możliwe jest dzięki opłacaniu regularnych, comiesięcznych rat. W obu przypadkach przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia VAT-u naliczonego, a raty za użytkowanie pojazdu mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście leasing może występować w kilku różnych odmianach, jednak w niniejszym artykule skupimy się na najczęściej stosowanym w praktyce – leasingu operacyjnym.

 

Leasing czy wynajem - różnice

 

Podstawową różnicą pomiędzy wynajmem długoterminowym a leasingiem operacyjnym jest wkup. Leasing operacyjny jest rozwiązaniem, które zazwyczaj po zakończeniu umowy kończy się wykupem przedmiotu leasingu za symboliczną wartość (najczęściej 1%), gdzie spłata dokonywana jest wraz z ostatnią ratą leasingową. W ten sposób leasingobiorca finalnie staje się właścicielem pojazdu, który może następnie sprzedać lub dalej użytkować. W przypadku wynajmu długoterminowego, po zakończeniu kontraktu samochód wraca do finansującego i jest wynajmowany kolejnemu klientowi. W teorii wykup przedmiotu najmu jest możliwy, jednak rozwiązania te oferowane są tylko przez niektóre wypożyczalnie i są stosunkowo drogie.

 

Drugą różnicą jest tzw. opłata wstępna, która występuje w leasingu, ale nie pojawia się w umowie wynajmu długoterminowego. W większości przypadków korzystanie z klasycznego leasingu operacyjnego wiąże się z opłatą wstępną na poziomie od 10% do 20% wartości pojazdu, którą należy uiścić wraz z pierwszą ratą leasingową, co dla wielu osób może być kłopotliwe, gdyż wymaga dysponowania większą ilością gotówki na początek. W przypadku wynajmu długoterminowego nie ma takiego problemu. Co więcej, koszt takiego rozwiązania jest najczęściej dużo niższy, niż w przypadku leasingu, ze względu na fakt, iż najemca pojazdu płaci jedynie za jego użytkowanie podczas gdy leasingobiorca z każdą kolejną ratą spłata również wartość pojazdu powiększoną o marżę finansującego w postaci odsetek. W takim przypadku niewykupienie pojazdu na koniec umowy leasingu byłoby wręcz nieopłacalne.

 

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: Co się bardziej opłaca – leasing czy wynajem?, należy zwrócić także uwagę na czas trwania umowy oraz opłaty dodatkowe. W przypadku wynajmu długoterminowego miesięczna opłata za samochód bardzo często zawiera wiele wydatków, o których w sytuacji korzystania z leasingu operacyjnego należy pamiętać samodzielnie (np. ubezpieczenie, czy przeglądy i naprawy), a kontrakt może być zawarty nawet na krótki czas (np. na okres 2 lat). Jeśli chodzi o leasing, to umowy podpisywane są najczęściej na okres równy co najmniej 40% okresu amortyzacji, co w praktyce daje minimum 5-letni okres leasingowania. Jeśli, więc użytkownikowi nie zależy za wykupie pojazdu, ale na permanentnym korzystaniu z samochodów najnowszej generacji, lepszym rozwiązaniem może okazać się wynajem. Minusem leasingu może być też fakt, że firmy leasingowe bardzo rzadko podejmują się leasingowania przedmiotów używanych, natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego nie ma to żadnego znaczenia, gdyż pojazdy najczęściej przechodzą „z rąk do rąk”.

 

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, co wybrać – wynajem długoterminowy czy leasing, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Zadaj sobie pytanie, czy zależy Ci na wykupie pojazdu po zakończeniu umowy oraz zastanów się, na jak długi okres czasu jesteś w stanie podpisać kontakt. Ważną kwestią są także zasoby finansowe. Jeśli dysponujesz ograniczonymi środkami, wynajem długoterminowy może okazać się po prostu tańszą i łatwiej dostępną opcją.

Menu