Panel klienta

Kaucja za wypożyczenie samochodu - ile wynosi i jak działa?


Decydując się na wynajem samochodu, właściciel pojazdu z reguły prosi nas o złożenie depozytu pieniężnego, jakim jest kaucja. Przyjmuje ona formę zwrotną, co oznacza, że po zakończeniu okresu najmu i oddaniu auta w takim samym stanie, cała kwota depozytu zostaje nam zwrócona. Dlaczego ten typ zabezpieczenia jest stosowany przez firmę Spectrumcars, jak on działa i jaka jest wysokość kaucji za wynajem samochodu?

 

Czym jest kaucja za wypożyczenie samochodu?

 

Kaucja jest standardowym zabezpieczeniem finansowym, który powszechnie stosuje się przy rozmaitych umowach najmu: mieszkania, sprzętu elektronicznego, miejsca parkingowego czy samochodu. To narzędzie służy zabezpieczeniu interesu firmy w sytuacji, gdy najemca samowolnie przedłuża najem pojazdu, oddaje auto zaniedbane albo w pogorszonym stanie lub w jakikolwiek inny sposób narusza ustalenia wynajmu samochodu. Dla wielu osób brzmi to jak sankcja lub chęć dodatkowego zarobku na klientach, jednak uspokajamy - jest to zupełnie normalna procedura praktykowana przez wszystkie wypożyczalnie samochodowe. Jak pisaliśmy we wprowadzeniu - kaucja ma charakter zwrotny, a więc w sytuacji, gdy zwracamy pojazd w takim stanie, w jakim otrzymaliśmy go od wypożyczalni, zostaje nam oddana pełna kwota kaucji. Jeśli zostanie stwierdzone uszkodzenie lub inne niewywiązanie się z umowy, właściciel samochodu "odciąga" kwotę służącą naprawie szkody, a resztę zwraca najemcy. Prosty, uczciwy i w stu procentach legalny środek, który chroni zarówno uczciwych klientów Spectrumcars, jak i samą firmę, dlatego osoby niemające złych intencji wobec wypożyczanego auta nie powinny obawiać się kaucji.

 

Ile wynosi kaucja za wynajem samochodu?

 

Przechodzimy do pytania, które z pewnością zastanawia naszych potencjalnych klientów: ile wynosi depozyt za wynajem samochodu? Co do zasady, większość pojazdów podobnego segmentu ma stałą, z góry określoną wysokość kaucji, która stanowi ułamek wartości samochodu. Kwoty te z reguły nie przekraczają kilku tysięcy złotych, oscylując między 2 a 5 tysiącami złotych - w przypadku supersamochodów i wyjątkowo egzotycznych marek kwota ta może wzrosnąć do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli chodzi o wniesienie kaucji, zazwyczaj robi się to na jeden z trzech sposobów:

  • Gotówkowo - kwota naliczona z tytułu wynajmu samochodu powiększona jest o z góry określoną kaucję i w ten sposób rozliczamy się w biurze wynajmu poprzez użycie gotówki. Aby wpłata kaucji przebiegła sprawinie, należy wcześniej się dowiedzieć, jaka kaucja za wynajem samochodu obowiązuje w firmie.

  • Przelewem - należność za wynajem pojazdu jest rozliczana gotówką lub przelewem, zaś za pomocą drugiego przelewu następuje wpłata wymaganej przez firmę kaucji. Jest to prawdopodobnie najpowszechniejsza - zaraz po karcie kredytowej - metoda ustanowienia depozytu gotówkowego.

  • Zablokowaniem środków na karcie kredytowej - w tym przypadku nie wpłacamy faktycznych środków finansowych na konto firmy, a jedynie wyrażamy zgodę na "zamrożenie" kwoty, która stanowi równowartość kaucji. Konieczne jest pisemne wyrażenie zgody przez właściciela karty, ażeby firma mogła przyjąć tę formę kaucji.

Firmy oczywiście mogą zadecydować, że kaucja zostanie zniesiona i nie będzie konieczna wpłata lub "zamrażanie" środków finansowych. Dzieje się tak najczęściej w przypadku stałych klientów decydujących się na któryś z kolei najem lub w sytuacji, gdy klient interesuje się szczególnie długim (czyli co najmniej rocznym) najmem samochodu. Jest to wyraz dobrej woli i zaufania wynajmującego wobec klienta, jednak w przypadku prośby o złożenie kaucji nie powinniśmy czuć braku zaufania. Tak jak wcześniej podkreślaliśmy - jest to standardowa procedura, pozwalająca utrzymać pewien poziom bezpieczeństwa, jak na przykład kontrola bagażu na lotnisku czy przejście przez bramki sklepowe w hipermarkecie.

Menu