Panel klienta

Na drodze mogą wydarzyć się różne sytuacje, takie jak stłuczki, kolizje, a nawet wypadki. Najgorsza sytuacja jest wówczas, kiedy to Ty jesteś poszkodowany, a Twoje auto jest na tyle uszkodzone, że nie nadaje się do dalszej jazdy. Konieczna jest wtedy naprawa w warsztacie samochodowym, która potrwać może dłuższy czas. W takiej sytuacji pozostajesz bez auta, które na co dzień jest Ci niezbędne. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Warto wiedzieć, że często przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy.

 

Samochód zastępczy po szkodzie częściowej - na jak długo przysługuje?

Kolizja drogowa to zawsze duży problem. Jest jeszcze większy, kiedy w jej wyniku auto nie nadaje się do dalszej jazdy. Jeśli jesteś kierowcą poszkodowanym, wówczas może otrzymać samochód zastępczy z OC sprawy. Na jak długo? Jeśli doszło do szkody częściowej, czyli takiej, którą można naprawić, a po naprawie auto z znów będzie sprawne, to samochód zastępczy przysługuje Ci na okres naprawy Twojego uszkodzonego auta.

 

Co ważne, nie ma tu żadnych ograniczeń czasowych. Nawet w przypadku, kiedy naprawa trwać może nawet kilka tygodni. Ze względu np. na czas oczekiwania na części zamienne. Samochód zastępczy zwracasz dopiero w momencie odbioru własnego auta z warsztatu samochodowego.

 

Samochód zastępczy z OC sprawy a dodatkowe koszty

Czy z możliwością uzyskania auta zastępczego z OC sprawy wiążą się jakieś koszty? Wszystko zależy od klasy i modelu samochodu zastępczego. Jeśli decydujesz się na auto tej samej klasy co Twój uszkodzony samochód, to żadnych dodatkowych kosztów nie ponosisz. Jeśli jednak zażyczysz sobie samochodu wyższej klasy, a wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taką możliwość, wówczas liczyć musisz się z dodatkową opłatą.

 

Szkoda całkowita a auto zastępcze z OC sprawcy

W wyniku kolizji bądź wypadku może dojść także do szkody całkowitej. Oznacza to, że samochód nie nadaje się już do naprawy. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, kiedy koszt naprawy samochodu przekracza 70% jego wartości. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie w formie finansowej.

 

Powinna być to kwota równoważna wartości zniszczonego samochodu. Jednak w takim przypadku także można liczyć na samochód zastępczy z OC sprawy. Auto zastępcze przysługuje w takim przypadku do czasu wypłaty odszkodowania. Jeśli zatem ubezpieczyciel deklaruje wypłatę odszkodowania w terminie dwóch tygodni, to na ten czas przysługuje Ci samochód zastępczy.

 

Samochód zastępczy z OC sprawcy - czy zawsze przysługuje?

Niestety są takie sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa może odmówić przyznania samochodu zastępczego. Dzieje się tak choćby w przypadku posiadania drugiego samochodu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Fakt, że posiadasz drugie auto, wcale nie oznacza, że możesz je użytkować. Jeśli udowodnisz ubezpieczycielowi, że np. użytkownikiem drugiego auta jest Twój współmałżonek i auto to jest tej osobie koniecznie potrzebne, wówczas możesz starać się o przyznanie samochodu zastępczego.

 

Co ważne, firma ubezpieczeniowa nie ma prawa odmówić samochodu zastępczego, powołując się na to, że w mieście funkcjonuje komunikacja miejska i to z niej możesz korzystać na czas naprawy uszkodzonego auta.

 

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

Aby uzyskać samochód zastępczy, taką potrzebę należy zgłosić ubezpieczycielowi w momencie zgłaszania szkody. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa skieruje zlecenie organizacji pojazdu zastępczego do jednej z wypożyczalni aut, z którą współpracuje ubezpieczyciel. Jeśli jednak posiadasz samochód wyższej klasy lub sportowy, wówczas będzie konieczna samodzielna organizacja pojazdu zastępczego z zewnętrznej wypożyczalni – agencje najmu aut, współpracujące z TU zazwyczaj nie posiadają w swojej ofercie aut sportowych oraz wyższego segmentu premium. Na ratunek przychodzi wypożyczalnia samochodów sportowych i luksusowych www.spectrumcars.pl, dzięki której bez problemu zorganizujesz pojazd zastępczy odpowiadający klasie twojego samochodu.Co zrobić aby uzyskać pojazd z zewnętrznej wypożyczalni?

W pierwszej kolejności należy zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela, poinformować że będziemy korzystać z samodzielnej organizacji pojazdu zastępczego oraz uzyskać informację od konsultanta na temat stawki dobowej na wynajem auta zastępczego, która nam przysługuje. Z taką informacją należy zadzwonić pod nr +48 882 552 882 – konsultant na infolinii przeprowadzi cię przez cały proces organizacji pojazdu zastępczego.Jak wygląda rozliczenie z zewnętrzną wypożyczalnią?

Jeśli zależy ci na pojeździe zastępczym odpowiadającym klasie twojego samochodu to zapewne została przez ciebie podjęta decyzja o samodzielnej organizacji auta zastępczego. Rozliczenie płatności oraz cała procedura takiej usługi w zewnętrznej wypożyczalni wygląda następująco:

 

1. Podstawienie pojazdu przez wypożyczalnię przez wskazany przez ciebie adres.

 

2. Dokonanie przez ciebie płatności za pierwszy okres najmu. Może to być np. tydzień, a jeśli twój pojazd nie zostanie naprawiony w tym czasie istnieje możliwość dalszego przedłużenia najmu.

 

3. Po naprawie twojego samochodu umawiasz się na zwrot wypożyczonego pojazdu.

 

4. Po zwrocie auta otrzymujesz od wypożyczalni fakturę oraz protokół zdawczo-odbiorczy samochodu.

 

5. Fakturę oraz protokół przesyłasz mailowo do ubezpieczalni likwidującej szkodę wraz z numerem konta do zwrotu poniesionych kosztów za pojazd zastępczy. Z naszego doświadczenia wynika, że zazwyczaj Towarzystwo Ubezpieczeniowe zwraca należne środki w ciągu 7 dni roboczych.

 

 

 Połączenie z konsultantem  

Menu