Panel klienta

Samochód zastępczy z OC sprawcy? To możliwe!


Na drodze mogą wydarzyć się różne sytuacje, takie jak stłuczki, kolizje, a nawet wypadki. Najgorsza sytuacja jest wówczas, kiedy to Ty jesteś poszkodowany, a Twoje auto jest na tyle uszkodzone, że nie nadaje się do dalszej jazdy. Konieczna jest wtedy naprawa w warsztacie samochodowym, która potrwać może dłuższy czas. W takiej sytuacji pozostajesz bez auta, które na co dzień jest Ci niezbędne. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu. Warto wiedzieć, że często przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy.

Samochód zastępczy po szkodzie częściowej - na jak długo przysługuje?

 

Kolizja drogowa to zawsze duży problem. Jest jeszcze większy, kiedy w jej wyniku auto nie nadaje się do dalszej jazdy. Jeśli jesteś kierowcą poszkodowanym, wówczas może otrzymać samochód zastępczy z OC sprawy. Na jak długo? Jeśli doszło do szkody częściowej, czyli takiej, którą można naprawić, a po naprawie auto z znów będzie sprawne, to samochód zastępczy przysługuje Ci na okres naprawy Twojego uszkodzonego auta.

 

Co ważne, nie ma tu żadnych ograniczeń czasowych. Nawet w przypadku, kiedy naprawa trwać może nawet kilka tygodni. Ze względu np. na czas oczekiwania na części zamienne. Samochód zastępczy zwracasz dopiero w momencie odbioru własnego auta z warsztatu samochodowego.

Samochód zastępczy z OC sprawy a dodatkowe koszty

 

Czy z możliwością uzyskania auta zastępczego z OC sprawy wiążą się jakieś koszty? Wszystko zależy od klasy i modelu samochodu zastępczego. Jeśli decydujesz się na auto tej samej klasy co Twój uszkodzony samochód, to żadnych dodatkowych kosztów nie ponosisz. Jeśli jednak zażyczysz sobie samochodu wyższej klasy, a wiele firm ubezpieczeniowych oferuje taką możliwość, wówczas liczyć musisz się z dodatkową opłatą.

Szkoda całkowita a auto zastępcze z OC sprawcy

 

W wyniku kolizji bądź wypadku może dojść także do szkody całkowitej. Oznacza to, że samochód nie nadaje się już do naprawy. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, kiedy koszt naprawy samochodu przekracza 70% jego wartości. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie w formie finansowej.

 

Powinna być to kwota równoważna wartości zniszczonego samochodu. Jednak w takim przypadku także można liczyć na samochód zastępczy z OC sprawy. Auto zastępcze przysługuje w takim przypadku do czasu wypłaty odszkodowania. Jeśli zatem ubezpieczyciel deklaruje wypłatę odszkodowania w terminie dwóch tygodni, to na ten czas przysługuje Ci samochód zastępczy.

Samochód zastępczy z OC sprawcy - czy zawsze przysługuje?

 

Niestety są takie sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa może odmówić przyznania samochodu zastępczego. Dzieje się tak choćby w przypadku posiadania drugiego samochodu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Fakt, że posiadasz drugie auto, wcale nie oznacza, że możesz je użytkować. Jeśli udowodnisz ubezpieczycielowi, że np. użytkownikiem drugiego auta jest Twój współmałżonek i auto to jest tej osobie koniecznie potrzebne, wówczas możesz starać się o przyznanie samochodu zastępczego.

 

Co ważne, firma ubezpieczeniowa nie ma prawa odmówić samochodu zastępczego, powołując się na to, że w mieście funkcjonuje komunikacja miejska i to z niej możesz korzystać na czas naprawy uszkodzonego auta.

Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?

 

Aby uzyskać samochód zastępczy, taką potrzebę należy zgłosić ubezpieczycielowi w momencie zgłaszania szkody. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa udostępni Ci jeden ze swoich samochodów w ramach auta zastępczego.

 

Istnieje jeszcze inna możliwość. Samochód jako auto zastępcze możesz wynająć na własną rękę od wybranej firmy oferującej wynajem samochodów. W takim przypadku w pierwszej kolejności sam opłacasz wynajem auta, a następnie zgłaszasz się do ubezpieczyciela w celu zwrotu środków. Pamiętaj jednak, że musi być to auto takiej samej klasy jak auto przez Ciebie posiadane.

Menu